Dzień Patrona Szkoły w Łękawicy połączony z odsłonięciem muralu

W piątek 30 września br. odbył się Dzień Patrona Szkoły w Łękawicy, połączony z uroczystym odsłonięciem muralu, upamiętniającego Bohaterów Westerplatte.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i instytucji gminnych, nauczyciele, uczniowie, rodzice, społeczność szkolna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łękawicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, radna powiatu tarnowskiego Magdalena Kopczyńska, radny powiatu tarnowskiego Józef Gądek, dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie Łukasz Drewienkiewicz.
Na uroczystość przybyli także Ryszard Paprocki i Wiktor Paprocki – autorzy muralu oraz Natalia Trzos – córka Westerplatczyka Bronisława Zająca.

Po przecięciu wstęgi, zebrani wysłuchali przemówień, listu okolicznościowego od prof. Włodzimierza Bernackiego wiceministra edukacji i nauki oraz obejrzeli okolicznościowe przedstawienie w wykonaniu uczniów łękawickiej szkoły.

Mural ku czci Bohaterów Westerplatte jest drugim malowidłem wielkoformatowym w naszej gminie. Pierwszy, przedstawiający postać Heleny Marusarzówny powstał na budynku szkoły podstawowej w Pogórskiej Woli, w 2021 roku.

Te dwa murale niosą za sobą konkretne przesłania, ukazują historie związane z daną miejscowością, uczą patriotyzmu, szacunku, a także skłaniają do refleksji. Dla wielu z nas są wyjątkową lekcją historii, która na długo zapadnie w pamięci.

Powstanie muralu było możliwe dzięki dotacji pozyskanej przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, w kwocie 20 000 zł, w ramach projektu „W służbie Niepodległej”.

Uroczystość odsłonięcia muralu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu powiatu tarnowskiego.