„Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” – wystawa w Szynwałdzie

Brud był, jest i będzie nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków walczono z nim poprzez łaźnie, termy i białą bieliznę. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pragnąc zaprezentować historię toalety i wanny, serdecznie zaprasza na wystawę Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi.

W trakcie trwania wystawy odwiedzający zobaczą ponad 130 eksponatów. Zajrzą pod pierzynę, do pieca i przekonają się, jakie skarby skrywa sławojka. Chętni zmierzą się z maglownicą, wyżymaczką i pralką ręczną. Podczas wystawy będzie można wykonać pamiątkowe mydełko glicerynowe, o niepowtarzalnym zapachu oraz właściwościach oczyszczających i nawilżających.

Celem prezentowanej wystawy jest przybliżenie zasad dotyczących higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa woda i mydło.

Wystawa prezentowana w szynwałdzkiej bibliotece pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W uniwersalny i pełen humoru sposób opowiada historię brudu i higieny, pokazując świat pełen kołtunów i bez kanalizacji. Autorem wystawy jest Dorota Kalinowska.

INFORMACJE:

Miejsce:
Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie (gmina Skrzyszów, ok. 8 km od Tarnowa)

Kiedy:

– osoby indywidualne (niedziela): 15, 22 i 29 marca 2020 r., godz. 14-18
– grupy zorganizowane: 9 marca – 3 kwietnia 2020r. (tj. od poniedziałku do piątku)

Bilet: 5 zł (oprowadzanie + warsztaty mydlarskie; opiekunowie grup zorganizowanych mają wstęp bezpłatny)

Czas: 45-60 minut

Obowiązkowa rezerwacja dla grup zorganizowanych: 14 674 23 46

Wystawa organizowana jest przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie we współpracy z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.