Dofinansowanie projektu „Całun Turyński. Śpiewnik Pelpiński. Tradycyjna kultura ludowa”.

Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dotację w wysokości 7000 zł na realizację zadania publicznego pn. „Całun Turyński. Śpiewnik Pelpiński. Tradycyjna kultura ludowa”. Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Mój Szynwałd działające w naszej gminie, a środki na powyższe zadanie zostały pozyskane przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

W ramach zadania zorganizowana została wystawa przedstawiająca reprodukcję Całunu Turyńskiego o wymiarach 4,37m x 1,13 m. Wraz z całunem prezentowany jest jego opis sporządzony przez NASA ( Amerykański Instytut Badań Kosmicznych).

W najbliższą niedzielę odbędzie się także koncert, na którym zaprezentowane zostaną pieśni pasyjne. Pieśni te znaleźć można w „Zbiorze pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego” zwanych powszechnie „Śpiewnikiem Pelpińskim”. Koncert ten będzie nawiązaniem do spotkań organizowanych dawniej w trakcie Wielkiego Postu, gdzie kobiety i mężczyźni spotykali się w kościele ( ale także i po domach) na wspólne przeżywanie męki Pańskiej (tzw. pobożność ludowa). W trakcie spotkań śpiewano pieśni wielkopostne, które niestety zostały już prawie zapomniane. Wykonawcą koncertu będzie Adam Strug wraz z lirykiem. Jest on śpiewakiem i instrumentalistą, pomysłodawcą „Monodii Polskiej”, lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie pieśni, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych; propagator muzyki tradycyjnej in crudo, czyli bez stylizacji.

Celem zadania jest przede wszystkim popularyzacja kultury chrześcijańskiej.