Obchody 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarz

Serdecznie zapraszamy na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bohaterskiej śmierci Heleny Marusarz połączone z odsłonięciem muralu upamiętniającego tą postać, które odbędą się 18 września 2021 roku w Pogórskiej Woli. Wydarzenie to współorganizujemy z Samorządem gminy Skrzyszów oraz Szkołą Podstawową im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli.
Postać bohaterki jest w sposób szczególny związana z gminą Skrzyszów i powiatem tarnowskim. To właśnie w Pogórskiej Woli została rozstrzelana przez nazistów ta słynna polska narciarka, siedmiokrotna mistrzyni polski w konkurencjach alpejskich, która podczas II wojny światowej pełniła funkcję tajnego kuriera ZWZ, pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari oraz za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Wierzymy, że postać Heleny Marusarzówny jest droga wszystkim Polakom, o czym świadczy przyznane jej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę w 2019 roku odznaczenie pośmiertne Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Postać Heleny Marusarzówny łączy wymiar lokalny z wymiarem regionalnym i krajowym związanym
z odzyskaniem i budową niepodległego państwa polskiego. Postać bohaterki wzmacnia poczucie wspólnoty i przyczynia się do budowy pamięci zbiorowej w oparciu o wciąż mocne i żywe lokalnie wspomnienie o bohaterce.
Mural powstał dzięki finansowemu wsparciu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Przebieg uroczystości:
15.00 – Msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Pogórskiej Woli, w intencji Ojczyzny
i poległych w czasie II wojny światowej;

16.30 – uroczystości pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej w Pogórskiej Woli;

17.15 – odsłonięcie muralu przedstawiającego Helenę Marusarzównę, znajdującego się na ścianie budynku szkoły podstawowej.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Sportowcy dla Niepodległej – Helena Marusarzówna