Skrzyszowska Pierogarnia – podsumowanie

Ponad 100 kg użytych ziemniaków, kilka godzin lepienia i olbrzymia chęć pomagania. Tak w kilku słowach można podsumować Skrzyszowską Pierogarnię, w trakcie której przeprowadzona została zbiórka na rzecz Ukraińców mieszkających w gminie Skrzyszów. Wydarzenie odbyło się 2 i 9 kwietnia br. w Skrzyszowie.
O tym, że pomaganie może być smaczne, przekonali się wszyscy, którzy przyszli w pierwszą i drugą sobotę kwietnia do szkoły w Skrzyszowie. Na przybyłych czekały przysmaki kuchni ukraińskiej – pierogi, barszcz i pieróg jaworowski (tylko 2 kwietnia). Początkowo akcja planowana była jako jednorazowa. Szybko jednak okazało się, że zainteresowanie jest ogromne. W ciągu godziny rozeszły się wszystkie przygotowane potrawy, a chętnych wciąż przybywało. Decyzja mogła być jedna – akcję należy powtórzyć. 9 kwietnia pierogów i barszczu wystarczyło na ponad dwie godziny, dzięki czemu nikt nie obszedł się smakiem.
W trakcie zbiórki publicznej przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Skrzyszów udało się zebrać 10 139,50 zł i 2 euro. Po odjęciu kosztów (tj. 4 437,92 zł – pojemniki oraz składniki) dochód ze zbiórki wyniósł 5 711,58 zł. Dziękujemy wszystkim osobom, które postanowiły wesprzeć niniejszą inicjatywę.
Za pomoc w organizacji wydarzenia (m.in. przygotowanie potraw i dostosowanie pomieszczeń) dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie. W akcji wzięły udział również ukraińskie gospodynie.