„Całun Turyński. Śpiewnik Pelpliński. Tradycyjna kultura ludowa” – podsumowanie projektu

W niedzielę, 13 marca 2022 r., w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie odbyło się pierwsze spotkanie śpiewacze, które poprowadził Adam Strug. Zaśpiewane zostały pieśni wielkopostne pochodzące ze Śpiewnika Pelplińskiego (I wyd. XIX w.). Do wspólnego śpiewu włączyło się blisko 50 osób, prezentując swoje barwy głosu. Śpiewającym, na lirze korbowej towarzyszył Hipolit Woźniak. Wydarzenie to nawiązywało do spotkań organizowanych dawniej w trakcie Wielkiego Postu, gdzie kobiety i mężczyźni zbierali się w kościele ( ale także i po domach) na wspólne przeżywanie męki Pańskiej (tzw. pobożność ludowa).

Spotkanie śpiewacze poprowadził Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, pomysłodawca „Monodii Polskiej”. Autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, propagator muzyki tradycyjnej in crudo, czyli bez stylizacji.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Przed i po koncercie była możliwość zobaczenia kopii Całunu Turyńskiego.
Niniejszy projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, który przyznał dotację w wysokości 7000 zł na realizację zadania publicznego pn. „Całun Turyński. Śpiewnik Pelpliński. Tradycyjna kultura ludowa”. Wnioskodawcą projektu było Stowarzyszenie Mój Szynwałd działające w naszej gminie, a środki na powyższe zadanie zostały pozyskane przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.
Wystawa przedstawiająca reprodukcję Całunu Turyńskiego dostępna była w bibliotece w Szynwałdzie przez cały marzec (wraz z niedzielami). Wystawę odwiedziło blisko 600 osób. Z warsztatów plastycznych skorzystało prawie 400 osób, w tym przedszkolaki, uczniowie szkół z terenu naszej gminy, Pogodny Klubik, rodziny z dziećmi.