KAMERA, AKCJA I… GLUTEK. INNOWACYJNE WARSZTATY W GCKIB W SKRZYSZOWIE

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zrealizowało w ramach partnerstwa z Fundacją PZU projekt „Innowacyjne warsztaty filmowe oraz warsztaty małego chemika w gminie Skrzyszów”. W ramach działania młodzi mieszkańcy wzięli udział w warsztatach animacji poklatkowej. Dowiedzieli się m.in. czym jest storyboard, ile zdjęć potrzebnych jest na jedną sekundę filmu oraz przy pomocy jakiej aplikacji można stworzyć film animowany w warunkach domowych.

Warsztaty z animacji poklatkowej zostały poprowadzone m.in. przez Magdalenę Bryll, która pracowała przy nominowanym do Oscara filmie Piotruś i wilk (2006). Uczestnicy stworzyli scenariusz na podstawie legend z gminy Skrzyszów, a następnie narysowali głównych bohaterów, którym podłożyli głos. Zadbali także o muzykę, tworząc wraz z Witoldem Royem Zalewskim (animator kultury, śpiewak, muzykant, wydawca nagrań muzyki tradycyjnej) unikatową ścieżkę dźwiękową.

Warsztaty chemiczne zostały poprowadzone przez instruktorki z ChemicAl World. Głównym tematem zajęć były „glutki” (tj. slime). Młodzi mieszkańcy gminy Skrzyszów wzięli udział w kilku eksperymentach. Mieli okazję zobaczyć m.in. płonący banknot 100 zł (który nie spłonął) i przekonać się, co stanie się gdy zmieszamy ze sobą klej, piankę do golenia i płyn do prania.

W zajęciach wzięło udział ok. 50 osób. Uczestnicy po warsztatach chemicznych mogli wziąć ze sobą „glutka”. Efekty pracy z zajęć z animacji poklatkowej będzie można już niebawem zobaczyć w internecie. Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Fundacji PZU.