WAKACYJNE WYCIECZKI – PODSUMOWANIE

Wakacyjne wycieczki, po rocznej przerwie, powróciły do oferty Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. Tym razem mieszkańcy gminy Skrzyszów odwiedzili województwo podkarpackie i świętokrzyskie, mając okazję obcować z przyrodą, historią oraz kulturą.

Pierwsza wycieczka (14 lipca br.) rozpoczęła się od Bolestraszyc, ok. 8 km od granicy z Ukrainą. Uczestnicy zwiedzili arboretum, gdzie zobaczyli ponad 3 tys. drzew, krzewów i roślin zielonych. Następnie grupa udała się do Krasiczyna, aby móc zwiedzić jeden z najpiękniejszych zamków wybudowanych w stylu renesansowo-manierystycznym w Polsce. Oprócz komnat, kaplicy i wejścia na wieżę, uczestnicy mogli zejść do lochów i zmierzyć się ze swoimi strachami. Na koniec wycieczki – Przemyśl. Była możliwość zakupu pamiątek, zwiedzenia soboru św. Jana Chrzciciela oraz zrobienia pamiątkowej fotografii z Józefem Szwejkiem, znanym z kart powieści Jaroslava Haška (m.in. „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”).

W trakcie drugiego wyjazdu (14 sierpnia br.) uczestnicy cofnęli się w czasie. Zobaczyli, jak żyli mieszkańcy świętokrzyskiej wsi, miasteczka i dworu. Park Etnograficzny w Tokarni osobom starszym pozwolił cofnąć się w czasie do babcinej izby, a młodszym pokazać świat bez prądu. Oblęgorek zachwycił pałacykiem Henryka Sienkiewicza, który autor otrzymał od społeczeństwa polskiego w 1900 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Można było ujrzeć fotografie rodzinne, obrazy (m.in. autorstwa Jacka Malczewskiego), a także pamiątki z podróży. Kielce były ostatnim etapem wycieczki. Był czas na pamiątki, obiad, a także spędzenie aktywnie czasu w Rezerwacie przyrody Kadzielnia.