Zakup strojów folklorystycznych

Tarnowski Pałac Młodzieży zorganizował w marcu br. wyprzedaż strojów folklorystycznych i tanecznych. Użytkowane one były m.in. przez działające w placówce zespoły ludowe. Po ich likwidacji Pałac Młodzieży prowadził wypożyczalnię strojów, z której korzystały szkoły oraz instytucje kultury z regionu tarnowskiego. Z uwagi na koszty utrzymania strojów, a zarazem brak możliwości ich wypożyczania (Covid-19), władze tarnowskiej placówki postanowiły je sprzedać.  

Wyprzedaż cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale mimo to Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie udało się zakupić stroje lubelskie (8 szt. damskich, 4 szt. męskie) oraz łowickie (4 szt. damskie, 3 szt. męskie). Niniejsze zakupy pozwolą rozwijać się powstałemu przy instytucji zespołowi pieśni i tańca. W ten sposób powstanie repertuar przybliżający mieszkańcom gminy Skrzyszów nie tylko folklor ziemi tarnowskiej, ale i Polski.

Stroje zostały zakupione po atrakcyjnej cenie, ok. 450 zł/szt. Warto nadmienić, że koszt nowego, jednego kompletnego stroju, to wydatek rzędu 3 000 zł za sztukę. W skład zakupionych strojów wchodzą m.in. spódnice, zapaski, koszule, pasy, spodnie, kaftany i kamizelki. Stan strojów jest bardzo dobry.